Kurutulmuş Meyve ve Sebzelerin Faydaları

Şeker İlavesiz!

Bildiğimiz sebze ve meyvelerden kurutmaya oldukça elverişli olanlar ve beraberinde daha az elverişli olanlar vardır. Daha az şekerli olan meyveler şeker ile birlikte kavrularak kurutulabilir. Bu yöntem sağlık açısından değersizdir. Ancak bizim dikkate alacağımız kurutulma yöntemine uygun olan meyvelerde rafine şeker ilavesi bulunmaz. Dolayısıyla kurutulmuş meyveleri veya sebzeleri her an her yerde şeker ilavesiz ancak tatlı yeme isteğinizi kolaylıkla bastırabildiğiniz sağlıklı atıştırmalıklar olarak değerlendirebilirsiniz.

Paketli kurutulmuş atıştırmalıklarda dikkat edeceğiniz yer paketin arkasındaki içindekiler listesidir. Farklı yan maddeler eklenmemiş doğal olanları da mevcttur. Ancak hiçbiri taze meyve sebzelerle kendi evinizde hazırlayacağınız kurutulmuş ürünler kadar sağlıklı değildir.

Kurutulmuş Meyve ve Sebzelerin Faydaları ArasındaYüksek Vitamin Değerini Koruması Da Vardır

Kurutma yani dehidrasyon işlemi doğal meyvenin taze halindeki besin değerlerini genellikle korur. Buharlaşan su ile zengin vitamin ve mineraller kaybolmaz. Bir taze elma ağırlığındaki kurutulmuş elmadan, taze elmanın kendisinden daha fazla vitamin ve mineral alırsınız. Ancak kalori bakımından kurutulmuş meyve ve sebzeler hemen hemen aynı miktarda kalori değerlerine sahiptir. Kilonuzu korumak için ne kadar tükettiğinize yine de dikkat etmelisiniz.

Kurutulmuş Meyve ve Sebzeler Yüksek Antioksidan, Demir ve Lif Kaynağıdır

Kurutulmuş meyve ve sebzeler güçlü demir ve lif kaynaklarıdır. Özellikle kurutulmuş dutlar, incirler ve erikler demir bakımından oldukça zengindir. Her birinin bir avuç kadar miktarı günlük kalori ihtiyacınızın %5-10 aralığını karşılayabilir.

Meyve ve sebzeleri kurutma işlemlerinde ürünler lifli yapısını koruduğu için lif alımı için son derece uygun bir seçim olacaktır. Lifli gıdaları tüketmek; kilo kontrolü, sindirim sağlığı, kolesterol yönetimi ve kan şekeri kontrolüne yardımcıdır.

Evimde Kurutulmuş Meyve ve Sebzeler Hazırlamak İstiyorum. Ne Yapmalıyım?

Kurutulmuş meyve ve sebzeler güneşte bırakılarak veya dehidratör adı verilen özel kurutma cihazlarında suyun meyveden ayrıştırılmasıyla elde edilir.

Kayısı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat Sepetim
Kapat Alışveriş Listesi
Son Görüntülenen Close
Kapat
Kapat
Kategoriler
Sohbeti Başlat
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?