Kayısı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Yazın en güzel meyvelerinden biri de kayısı. Ülkemizde bol miktarda yetişen bu meyvenin diğer aylar için kurutulmasıyla dört mevsim tüketebilme şansımız var. Sadece et kısmı değil çekirdeği de kullanılan meyvenin faydaları saymakla bitmiyor. Yağı kozmetik alanında cildi nemlendirmek ve çatlakları önlemek için kullanılırken, tazesi daha sağlıklı gözler ve cilt için şart , kurusu ise sindirim sistemini düzenlemede ve kas kramplarını önlemede etkili.
İçerdiği yüksek miktardaki p…osayla tokluk hissi sağlayan kayısı, sadece kayısı ve erikte bulunan özel bir bileşik sayesinde bağırsakların çalışmasını arttırarak diğer meyvelerden ayrılıyor.
A vitamini beta karoten formuyla içeren kayısı, hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirir, , daha sıkı ve sağlıklı bir cilt sağlar , göz sağlığını korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda kuvvetli bir antioksidandır, yaşlanma etkilerini geciktirir ve inflamasyon durumlarına karşı kalp damar sağlığını korur.
Özellikle kurusu potasyum açısından iyi kaynak sayılır. Bu sayede kas kramplarının azalmasını , kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar ve hipertansiyon üzerine olumlu etkileri vardır. Bu içeriğinden dolayı,aşırı sıcakların etkisiyle çok terleyerek su ve mineral kaybına uğradığımız bu aylarda tercih edilmesi gerekir.
Taze kayısıda daha yoğun olan C vitamini içeriğiyle yine bağışıklı sistemini kuvvetlendirip antioksidan rol oynar ve metabolizmaya canlılık kazandırır, ağız ve dişeti sağlığını korur.
Kayısı alırken nelere dikkat edilmeli?
– Koyu renkli olanlar daha yoğun A vitamini içerir.
– kükürtleme uygulanan kimyasal kayısılardan şiddetle kaçının
Çok hassas bir meyve olduğundan ,yumuşamamış olanlardan seçilip soğuk ortamda muhafaza edilmeli, olabildiğince çabuk tüketilmeli.
– Daha düşük şeker içeriğine sahip meyve tüketilmek isteniyorsa, hasattan sonraki dönemde çok beklememiş olanlardan ya da ham olanlardan satın alınmalı.
– Fazla alımı toksik etki yaratan kükürt ile rengi sabitlenerek kurutulmuş kuru kayısılar yerine gün kurusu denen doğal yöntemlerle kurutulan kuru kayısılar tercih edilmeli
– Yine kuru kayısı alınırken nemine dikkat edilmeli. Nem oranı %20′yi geçen kuru meyvelerin küflenme ve bozulma ihtimalleri çok yüksektir.Kuru Kayısının Faydaları:
Kayısının kurutulmuş hali olduğu için genel anlamda sağlık açısından faydaları aynıdır fakat eksta olarak faydalarını şu şekilde sıtalayabiliriz:
Kuru kayısı ateşin düşürülmesine yardımcı olabilir, bir miktar su ve bal ile karıştıtılarak içilir ve aynı zamanda dışarıdan masaj olarak kafa kısmına uygulanabilir.
Kuru kayısı istenmeyen atıkların dışarı atılması için hafif müshil görevi görerek sindirim sistemi tedavisinde yardımcı.
Kalp atışlarını düzenler. Zengin Miktarda potasyum içerdiği için kas fonksiyonlarını da düzenler.
Gözlere faydalıdır, iyi görmeyi sağlar, göz zarlarını kourur.
Hemoglomin yapma özelliği vardır.
Astım hastalığına karşı etkilidir, rahatlama sağlar.
Kan pıhtılaşmasına engel olabilir.
Kas yapar, fazla yağların kaslardan atılmasına yardımcı olur.

Kurutulmuş Meyve ve Sebzelerin Faydaları
Kapat Sepetim
Kapat Alışveriş Listesi
Son Görüntülenen Close
Kapat
Kapat
Kategoriler
Sohbeti Başlat
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?